Motoryzacja

Koniec z wymianą tablic przy zakupie auta

To będzie koniec z wymianą tablic rejestracyjnych przy zakupie auta. Rząd pracuje nad nowymi przepisami, które pozwolą na zachowanie “blach”, jeśli tylko auto zmienia właściciela na terytorium Polski. Kierowcy zaoszczędzą.

Na liście prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się nowa pozycja. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma przynieść długo oczekiwane przez kierowców (i urzędy komunikacji) zmiany. Przede wszystkim, starosta nie będzie musiał wydawać przy pierwszej rejestracji karty pojazdu. Podobnego obowiązku nie będzie miał też importer, ani producent – donosi “Rzeczpospolita”.

Dla kierowców o wiele ważniejsza wydaje się kolejna zmiana – na wniosek nowego właściciela pojazdu, auto może pozostać z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi oraz naklejką kontrolną. Warunek jest jeden – pojazd musiał być wcześniej zarejestrowany w kraju. To pozwoli zaoszczędzić 80 zł za nowe tablice i prawie 20 zł za naklejkę.

Ale to nie koniec korzyści. Ministerstwo Infrastruktury chce też wprowadzić możliwość rejestracji pojazdu przez starostę również ze względu na miejsce czasowego zamieszkania (ale dłuższe, niż 6 miesięcy). Ponadto, będzie można dokonać czasowej rejestracji auta przez starostę właściwego dla miejsca zakupu auta. Na razie może to zrobić urząd właściwy dla miejsca zamieszkania nabywcy, co utrudniało transport z miejsca odbioru.

Dokładne ustalenia mają być gotowe w połowie 2019 roku.