Motoryzacja,  Nowości

mPojazd już działa – dowód rejestracyjny i OC w smartfonie

 

W aplikacji mObywatel uaktywniła się nowa pozycja – mPojazd, która umożliwia przechowywanie w telefonie cyfrowych kopii dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Aplikacja mObywatel została zaktualizowana, a wraz z pomniejszymi zmianami, zostało umożliwione dodanie do niej danych dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC. Żeby móc skorzystać z tej opcji, należy mieć założony Profil Zaufany. Wtedy będzie możliwe ściągnięcie z państwowych baz danych informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy jego właścicielem czy współwłaścicielem, dotyczące go dokumenty będziemy mogli przechowywać w telefonie. Do aplikacji nie da się zaimportować danych samochodów wypożyczonych, leasingowych czy firmowych – w tym wypadku nadal może okazać się przydatne wożenie ze sobą dokumentów wozu.

 

W apce mObywatel będzie można więc sprawdzić dane pojazdu, czyli jego markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a nawet termin badania technicznego. Mało tego – kiedy będzie się on zbliżał, mPojazd poinformuje nas o tym, żebyśmy nie przegapili daty przeglądu. Notyfikacja pojawi się 30 dni przed wyznaczonym terminem. Podobną informację otrzymamy, kiedy kończyć nam się będzie polisa OC. Oprócz tego w smartfonie będziemy mieli dostęp do nazwy ubezpieczenia, serii i numeru polisy, jej okresu i wariancie, jaki wybraliśmy. Inną przydatną rzeczą może być opcja przekazania danych naszej polisy OC innemu użytkownikowi aplikacji mObywatel. Taka potrzeba może zaistnieć podczas jakiejś stłuczki, choć prawdopodobieństwo, że drugi uczestnik zdarzenia będzie korzystać z cyfrowych dokumentów, jest pewnie dość niskie.

Odkąd jako kierowcy nie jesteśmy prawnie zobowiązani do tego, by wozić ze sobą dowód rejestracyjny samochodu i potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, sens dołączania tych dokumentów do aplikacji mObywatel jest niewielki. Policjanci podczas kontroli drogowej sami mogą sprawdzić wszystkie nasze dane. mPojazd może się przydać w scenariuszu, o którym wspomniałem powyżej – kiedy nie zabieramy już ze sobą dokumentów auta, a przydarzy nam się jakiś niegroźny wypadek, i trzeba będzie „na szybko” wypełnić dokumenty.