Motoryzacja

W Estonii zamiast mandatu dostaniesz kare…

Estonia znalazła nowy sposób na dyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczają prędkość. Nowa forma kary wymusza postój na poboczu przez określony czas.

Chyba niemal każdy kierowca przynajmniej raz w życiu zarobił mandat za przekroczenie prędkości. To się zdarza, choć oczywiście powinniśmy stanowczo unikać takich sytuacji. Wystarczy trzymać się przepisów, a portfel będzie zadowolony. W Estonii testowana jest jednak forma kary, która nie wpływa na stan naszego konta, a bardzo dobrze dyscyplinuje kierowców. Będąc złapanym za przekroczenie prędkości trzeba przygotować się na długi postój.

Pędzisz? Stoisz!

Estońska policja uruchomiła nowy pilotażowy program, w ramach którego na odcinku pomiędzy Tallinnem a Raplą kierowcy zatrzymani po raz pierwszy za przekroczenie prędkości będą mogli wybrać swoją karę. Policjanci stawiają prostą ofertę: mandat albo przymusowy postój. Jeśli prędkość została przekroczona o mniej niż 20 lub o 20 km/h, to trzeba będzie odczekać 45 minut. Przy przekroczeniu o 21-40 km/h postój wydłuży się do godziny.

Estońska policja uważa, że taka metoda może być lepszym sposobem na zdyscyplinowanie kierowców. W ostatnich latach liczba wypadków na drogach tego kraju wzrosła. Kara czasowa może i nie narusza stanu konta w banku, ale z pewnością zabiera “cenny czas”, który niektórzy starali się skrócić przekraczając dozwoloną prędkość. Tym samym wszystko co zyskali jadąc szybko stracą z nadwyżką stojąc na poboczu. Proste i przyjemne? Zdecydowanie!