Motoryzacja

Co pozostanie z Ursusa?

Na czwartego listopada zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Ursusa. Najważniejsza decyzja jak tam może zapaść to sprzedaż zakładów w Opalenicy i Dobrym Mieście.

Zgodnie z projektami uchwał, akcjonariusze Ursusa zdecydują o sprzedaży za minimum 5,8 mln zł zakładu w Opalenicy i za minimum 20 mln zł zakładu w Dobrym Mieście – poinformował Ursus w projektach uchwał na NWZ.
Ze względu na strukturę akcjonariatu, kluczowe będzie stanowisko Pol-Mot Holding  i podmiotów powiązanych. Kontrolują one bowiem ponad 40 proc. akcji motoryzacyjnej spółki. Reszta akcji jest silnie rozdrobniona.

Dla spółki sprzedaż zakładów to szansa na znalezienie gotówki.

Czytaj też: Ursus zawiadamia prokuraturę i pokazuje wyniki za półrocze

Niedawno zarząd Ursusa poinformował, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski złożył w ostatnich dniach września 2019 r. wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Ursus uznaje wniosek za bezzasadny.

Przeżywający duże problemy finansowe Ursus znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji, kiedy w końcu września Enerkon Solar International wycofał się z podpisanej w połowie tego miesiąca umowy, w której uzgodniono plan inwestycji funduszy ESI oraz Japan Venture Fund w spółkę Ursus Bus. Finansowanie w kwocie 30 mln dol. miało być oparte na pożyczce zabezpieczonej na 49 proc. akcji Ursus Bus oraz 7 proc. akcji Ursusa.