Motoryzacja,  Samochody Elektryczne

Elon Musk sprzeda akcje Tesli, jeśli tak postanowią użytkownicy Twittera

Elon Musk zapowiedział, że sprzeda 10 proc. swoich akcji Tesli, jeśli tak zdecydują użytkownicy w twitterowej sondzie. Miliarder stawia pytanie w kontekście debaty o wprowadzeniu podatku od “niezrealizowanych zysków”, który miałby być odpowiedzią na niskie opodatkowanie najzamożniejszych Amerykanów, ale w rzeczywistości najbogatszy człowiek świata może chcieć upłynnić część swojego pakietu, bo potrzebuje pieniędzy na… zdobycie kolejnych udziałów w Tesli.

Musk napisał w sobotę na Twitterze, że ostatnio wiele osób twierdzi, że niezrealizowane zyski są sposobem na uniknięcie podatków. “Dlatego proponuję, że sprzedam 10 proc. swoich akcji Tesli” – dodał, zamieszczając sondę z pytaniem “czy to popierasz?”.

Założyciel Tesli podkreślił, że zastosuje się do wyników sondy – jakiekolwiek by nie były. W niedzielę o 20:17 polskiego czasu minęły 24 godziny od rozpoczęcia głosowania i zostało ono zakończone. Większość uczestników wybrała opcję “tak”, czyli poparła sprzedaż pakietu. Na “nie” głosowało 42,1 proc. W sondzie wzięło udział ponad 3,5 mln kont.

Odpowiadając na pytanie jednego z użytkowników, czy wynik głosowania okazał się taki, jak chciał, Musk napisał po zamknięciu sondy, że był gotowy zaakceptować każdy wynik.

Na koniec ubiegłego roku Elon Musk posiadał 170 492 985 akcji Tesli oraz opcje zakupu kolejnych 56 638 950 wygasające w ciągu 60 dni. Łącznie dawało to pakiet ponad 227 mln akcji, czyli 22,4 proc. udziałów w spółce. Oznacza to, że miliarder może sprzedać ponad 2 proc. spółki, przy obecnej wycenie rynkowej wartych ponad 27 miliardów dolarów. Oczywiście nie wiadomo, po jakiej cenie udałoby się upłynnić tak duży pakiet. Wcześniej Musk wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza sprzedawać akcji Tesli pomimo astronomicznej wyceny rynkowej spółki – w ciągu 10 lat wzrosła ona ponad 180-krotnie.